Wprowadzimy pełną transparentność działań urzędu. Zapewnimy łatwy dostęp do informacji publicznej korzystając z nowoczesnych narzędzi komunikacji. Usprawnimy obsługę klientów. Budżet gminy prezentowany będzie w sposób przystępny i zrozumiały. Stworzymy urząd gminy dla klientów, a nie petentów.
Wdrożyliśmy nowe systemy księgowe i kadrowe w urzędzie, które znacznie skróciły czas prac księgowo – kadrowych urzędników i uwolniły ich czas do realizacji innych zadań. Wprowadziliśmy możliwość płatności kartą w urzędzie. Stworzyliśmy kącik dla dzieci na terenie urzędu, aby nie czuły się wykluczone, gdy ich opiekunowie przychodzą załatwić sprawę. Uruchomiliśmy stałe kanały komunikacji bezpośredniej z wójtem: wtorkowe spotkania wójta z mieszkańcami (odbywały się także w czasie pandemii Covid-19 w formie online). Co tydzień informujemy o bieżących wydarzeniach na terenie gminy w programie „Minął tydzień w gminie Lubicz” emitowanym na portalu Facebook. Stworzyliśmy też cykl materiałów edukacyjnych wyjaśniających funkcjonowanie gminy, np. w kwestii budżetu czy zarządu infrastrukturą drogową.
Doprowadzimy do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Wprowadzimy system monitoringu stref publicznych w najważniejszych punktach gminy.
Zainstalowaliśmy monitoring w Lubiczu Górnym (amfiteatr i część ul. Lipnowskiej), a także w szkołach i przedszkolach gminnych. Dzięki naszym staraniom udało się doposażyć działające na terenie gminy OSP w 4 nowe wozy i sprzęt strażacki. Mamy też najwięcej OSP w województwie – na terenie gminy działa ich aż 8, a wśród nich 5 jest wpisanych do Krajowego Systemu Ratownictwa i Górnictwa. Wybudowaliśmy nową remizę w Złotorii, a te istniejące w Rogowie i w Lubiczu Dolnym zmodernizowaliśmy. Strona gminy Lubicz na Facebooku stała się skutecznym kanałem informowania o potencjalnych i realnych zagrożeniach. W czasie pandemii Covid 19 prowadziliśmy regularną dezynfekcję kluczowych miejsc publicznych oraz zadbaliśmy o możliwie najlepszy dobrostan naszych mieszkańców w tym trudnym czasie.
Zwiększymy skalę pozyskiwania funduszy unijnych w obszarze infrastruktury technicznej (transport, sieć kanalizacyjna), informatyzacji (Internet szerokopasmowy w każdym domu), energetyki (OZE), rozwoju przedsiębiorczości, nauki i edukacji, rewitalizacji i turystyki.
Pozyskaliśmy ponad 20 mln zł z funduszów unijnych. Ponadto z uruchomionych przez rząd programów pomocy dla samorządów pozyskaliśmy łącznie ponad 13 mln zł. Nasi mieszkańcy dzięki wsparciu udzielonemu przez uruchomiony w Urzędzie Gminy Lubicz punkt konsultacyjny programu „Czyste powietrze” pozyskali łącznie ponad 13 mln złotych. Pozyskaliśmy środki na OZE dla gospodarstw domowych (głównie fotowoltaika, pompy ciepła) na kwotę 1 mln złotych. Szkoły uczestniczyły w licznych programach unijnych takich jak Erasmus czy „Politechnika dla smyka”.
Stworzymy plan budowy i remontów infrastruktury drogowej i okołodrogowej tak, aby w możliwie najkrótszym czasie każdy mieszkaniec wiedział, kiedy w jego okolicy pojawią się lampy, asfalt, chodniki i ścieżki rowerowe.
45 ulic z terenu naszej gminy zyskało nawierzchnię utwardzoną za łączną kwotę ponad 38 mln złotych. To największy w historii gminy budżet przeznaczony na modernizację infrastruktury drogowej. Wybudowaliśmy ponad nowych lamp ulicznych za kwotę 1,2 mln złotych. Powstała nowa ścieżka rowerowa z Lubicza Dolnego do Rogówka oraz część ścieżki ze Złotorii do Lubicza Górnego. Wybudowano chodniki w Lubiczu Górnym, Grębocinie Młyńcu Pierwszym, Gronowie i Kopaninie. Rozpoczęliśmy budowę drogi z Torunia do Lubicza Dolnego o znaczeniu strategicznym dla rozwoju gminy. Pozwoli ona na ułatwienie logistyki firm ze strefy ekonomicznej w Małgorzatowie, co przełoży się na szybszy rozwój tej strefy. Droga te wyprowadzi też samochodowy ruch cieżarowy z ul. Dworcowej w Lubiczu Dolnym.
Zapewnimy rodzicom małych dzieci niezbędną ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach.
Powstały nowe oddziały przedszkolne w Grębocinie dla 50 dzieci w budynku szkoły podstawowej w Grębocinie. Rozpoczęła się budowa nowej siedziby przedszkola w Lubiczu Górnym dzięki czemu w 2025 roku zostaną otwarte pierwsze dwa oddziały żłobkowe na terenie naszej gminy.
Utworzymy Gminny Dom Kultury, który wraz ze świetlicami wiejskimi będzie miejscem kreującym i koordynującym politykę kulturalną naszego regionu. Będziemy wspierać działalność klubów sportowych na terenie gminy i promować aktywność sportową mieszkańców.
Rolę gminnego Domu kultury powierzyliśmy naszej Bibliotece Gminnej wraz z siecią oddziałów na terenie całej gminy. Przenieśliśmy bibliotekę w Gronowie z piwnicy prywatnego domu do nowego wielofunkcyjnego obiektu. Wybudowaliśmy nową siedzibę biblioteki w Złotorii, która wraz z innymi instytucjami mieszczącymi się w tym budynku tworzą Centrum Aktywności Społecznych „Flisak”. Przenieśliśmy z piwnicy bloku mieszkalnego do nowej siedziby w centrum Lubicza Górnego naszą bibliotekę. To w obiektach bibliotecznych odbywają się liczne spotkania dyskusyjnych klubów książki, spotkania z autorami czy z osobami świata kultury i sztuki, a także liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Gmina od lat wspiera lokalne kluby sportowe. Co roku przybywa nam wśród mieszkańców laureatów różnych zawodów sportowych o randze międzynarodowej i krajowej. Zorganizowaliśmy wiele imprez plenerowych, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem, a udział w nich był masowy: Lubickie Lato, obchody Dnia Niepodległości z oprawą, jakiej do tej pory w naszej gminie nie było. Aktywnie angażujemy się też w organizację gminnych finałów WOŚP, które odbywają się dzięki wielkiemu zaangażowaniu lokalnego sztabu Orkiestry.
Boisko piłkarskie w Złotorii wzbogaciło się o nowoczesne oświetlenie. Wybudowana została sala gimnastyczna przy szkole podstawowej w Lubiczu Dolnym, a kolejna powstanie przy szkole w Młyńcu Pierwszym.
Dolina Drwęcy to jedna z ważniejszych na turystycznej i rekreacyjnej mapie naszego regionu. Dlatego zadbamy o promocję walorów przyrodniczych naszej gminy w pełni wykorzystując jej potencjał. Rozwiniemy sieć dobrze oznakowanych szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych.
Zgodnie z zapowiedzią utworzyliśmy nad Jeziorem w Józefowie ośrodek sportu i rekreacji. Z urządzonego na sezon letni kąpieliska, pod okiem ratowników wodnych, corocznie korzysta tysiące osób.
W ramach infrastruktury turystycznej przy kąpielisku powstały: wypożyczalnie sprzętu wodnego, plac zabaw, boisko sportowe i punkty gastronomiczne, które działają w sezonie letnim. Zimą kąpielisko zamienia się w lokalne centrum morsowania. Wybudowaliśmy dwa pomosty dla kajakarzy na rzece Drwęca. Organizujemy spływy kajakowe, rajdy rowerowe oraz piesze wycieczki po naszej gminie.
Wprowadzimy programy realnie wspierające walkę ze smogiem oraz rozwój niskoemisyjnych źródeł energii, uwzględniające zasobność finansową mieszkańców i oraz dostępność zewnętrznych źródeł finansowania. Uruchomimy programy promujące uruchamianie OZE tak, aby ich rzeczywistymi beneficjentami były gospodarstwa domowe i mieszkańcy.
Dzięki pozyskanym dofinansowaniom z UE nasi mieszkańcy skorzystali z możliwości instalacji OZE – panele fotowoltaiczne. Gmina uruchomiła punkt konsultacyjny programu „Czyste powietrze” dzięki czemu nasi mieszkańcy mieli kompleksowa pomoc przy wypełnianiu wniosku i rozliczaniu dotacji z rządowego programu. Łącznie udzielono wsparcia za kwotę ponad 13 mln złotych.
Stworzymy atrakcyjne miejsca rekreacji i wypoczynku, w których chętnie spotykać się będą nasi mieszkańcy. Zadbamy o rewitalizację istniejących w przestrzeni publicznej atrakcyjnych lokalizacji, by stały się żywymi i tętniącymi życiem wizytówkami naszej gminy.
Ożywiliśmy działalność w świetlicach wiejskich poprzez organizowanie w nich warsztatów plastycznych, zajęć dla dzieci czy zajęć dla dorosłych takich jak joga czy zumba. Dzięki inwestycjom w nasze gminne biblioteki możliwe było powołanie Dyskusyjnych Klubów Książki. Na ich zaproszenie mieszkańcy mieli możliwość spotkań ze znanymi ludźmi świata kultury i sztuki. Organizowaliśmy aktywne spędzanie czasu wolnego: spływy kajakowe, biegi terenowe, spacery fotograficzne, spacery turystyczne po interesujących i historycznych miejscach naszej gminy. Uruchomiliśmy profesjonalne kąpielisko nad naszym jedynym jeziorem w Józefowie.
Zwiększymy dostępność mieszkań socjalnych poprzez uruchomienie programu nowoczesnego budownictwa socjalnego na terenie gminy oraz wdrożymy model pomocy socjalnej skierowanej do najbardziej potrzebujących
Uporządkowaliśmy politykę gminy w zakresie mieszkań komunalnych. Przystąpiliśmy do cyklicznych remontów mieszkań socjalnych, dzięki czemu co rok trzy do czterech lokali mieszkalnych oddajemy do dyspozycji mieszkańcom. Wdrożyliśmy gminną politykę senioralną, której efektem jest działalność 4 klubów seniora, z których korzysta 50 mieszkańców oraz wybudowaliśmy pierwszy na terenie województwa Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne z całodobową opieką dla osób starszych na wysokim poziomie.
Budowa i modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej i gazowej na terenie naszej gminy. Odnowa systemów melioracji terenów i utworzenie spółki wodnej odpowiedzialnej za infrastrukturę melioracyjną, taką jak rowy odwadniające czy studnie.
Rozwiązaliśmy problem niskiego ciśnienia wody w sezonie letnim, dzięki budowie nowej magistrali wodnej pod dnem rzeki Drwęca. Wybudowaliśmy kanalizację w Krobi, Lubiczu Dolnym i Górnym oraz w Grabowcu. Ostatecznie rozwiązaliśmy problem przestarzałej oczyszczalni ścieków w Nowej Wsi poprzez podłączenie się do oczyszczalni ścieków w Toruniu, co znacząco wpłynęło na ochronę rzeki Drwęca.
Podejmiemy efektywne działania zmierzające do zwiększenia płynności komunikacyjnej najważniejszych dróg gminnych, ze szczególnym uwzględnieniem dróg krajowych DK 10 i DK 15 (przebudowa kluczowych skrzyżowań na ronda turbinowe, oraz zastosowanie alternatywnych rozwiązań logistycznych). Będziemy aktywnie lobbować na wszystkich szczeblach decyzyjnych (parlamentarnych, krajowych, wojewódzkich) na rzecz przeniesienia ruchu tranzytowego poza główne skupiska mieszkańców.
Uruchomiliśmy dodatkowe kursy autobusów na trasie do Grabowca, a także nowe połączenia autobusowe przez miejscowości, których mieszkańcy do tej pory nie mieli dostępu do autobusów MZK. Uruchomiliśmy też bezpłatną linię autobusową na terenie gminy. Wybudowaliśmy trzy nowe pętle autobusowe. Uzyskaliśmy zgodę Rady Miasta Torunia na wykonanie połączenia drogowego z Małgorzatowa w Lubiczu Dolnym, do ul Sieradzkiej w Toruniu, co pozwoli lepiej skomunikować strefę ekonomiczną w Małgorzatowie i przyczyni się do rozwoju nowych miejsc pracy, a także wyprowadzi ciężarowy ruch samochodowy z ul. Dworcowej w Lubiczu Dolnym.